لیست صندوقهای کارگزاری مفید

کارگزاری مفید هم اکنون جهار صندوق سرمایه گذاری مشترک دارد که پیشتاز قدیمی ترین آن و امید توسعه جدیدترین آن است. لازم به ذکر است صندوق امید توسعه اولین صندوق در ایران با رویه تقسیم سود ماهانه است.

برای دریافت اطاعات بیشتر و بررسی روند بازدهی صندوق های کارگزاری مفید بر روی نام هر صندوق کلیک نمایید:

صندوق های سرمایه گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری مشترک (یا به اختصار صندوق) سبدی از دارایی ها نظیر سهام ، اوراق مشارکت، و وجه نقد است که نوع دارایی ها و ترکیب آن ها توسط کارشناسان مالی و معامله گران حرفه ای شرکت کارگزاری مفید مدیریت می شود. سرمایه گذاری در صندوق از طریق خرید واحدهای صندوق انجام می گیرد. صندوق برای سرمایه گذارانی برای پیگیری روزانه بازار و خرید و فروش مستقیم سهام و دارایی های دیگر فرصت کافی ندارند، یک گزینه مناسب به شمار می آید.

در بدو شروع کار صندوقها، بهای هر واحد یک میلیون ریال است که با گذشت زمان به دلیل کم و زیاد شدن قیمت سهام و اوراق بهادار تشکیل دهنده صندوق، قیمت هر واحد تغییر می کند. قیمت جدید هر واحد مبنایی برای خرید واحدهای صندوق بعد از پذیره نویسی و همچنین مبنایی برای تعین نرخ هر واحد جهت ابطال و نقد کردن واحدهای صندوق های سرمایه گذاری می باشد.

 • ارکان صندوق: عوامل اجرایی و نظارتی که برای تشکیل صندوق و کسب اطمینان از عملکرد مناسب آن پیش بینی شده است.
 • مجمع صندوق: مهمترین رکن صندوق است که وظیفه انتخاب مدیر، متولی، ضامن، و حسابرس را به عهده داشته و آن ها جهت معرفی و کسب تایید به سازمان بورس اوراق بهادار (سبا) معرفی می کند.
 • مدیر صندوق: ركن اجرايي صندوق است که در بازار سرمایه تخصص دارد و مطابق اساسنامه گزارشات و اطلاعات لازم را در اختیار متولی، حسابرس، و سازمان بورس اوراق بهادرا (سبا) قرار می دهد. وظیفه اطلاع رسانی از طریق وب سایت صندوق نیز بر عهده مدیر صندوق است. همچنین تصمیم گیری در خصوص نحوه سرمایه گذاری دارایی های صندوق نیز از وظایف مدیر صندوق به شمار می رود.
 • ضامن: در اینجا به معنی ضامن نقدشوندگی است که وظیفه تامین نقدینگی کافی برای ابطال واحدهای خریداری شده توسط سرمایه گذار را به عهده دارد.
 • متولی: ركن نظارتي صندوق است و توسط مجمع صندوق انتخاب می شود.

مزیتهای سرمایه گذاری در صندوقهای سرمایه گذاری مشترک

تنوع بخشی برای کاهش ریسک

منابع صندوق در دارایی های مختلفی سرمایه گذاری شده است. به این ترتیب وابستگی بازده سرمایه گذاری به عملکرد یک دارایی، مثلا سهام یک شرکت خاص، بسیار ناچیز بوده و ریسک سرمایه گذاری کاهش می یابد.

بهره گیری از مدیریت حرفه ای

دارایی های صندوق توسط تیمی از کارشناسان مالی و معامله گران حرفه ای انتخاب و متناسب با تغییرات شرایط بازار مدیریت می شود.

سهولت و صرفه جویی در زمان

مسئولیت پیگیری امور سهام شرکت ها نظیر حضور در مجامع، شرکت در افزایش سرمایه ها، و پیگیری دریافت سودهای نقدی به مدیر صندوق انتقال می یابد.

کاهش قابل توجه هزینه های معاملاتی

مدیران صندوق هر روز تعداد زیادی سهم خریده و تعدادی زیادی را می فروشند که کارمزد، زمان صرف شده، و دیگر هزینه های انجام چنین معاملاتی برای معامله گران عادی می تواند کاملا قابل توجه باشد.

تضمین نقدشوندگی

خروج سرمایه از صندوق از طریق ابطال واحدهای خریداری شده انجام می پذیرد و این مسئله توسط ضامن نقدشوندگی صندوق تضمین شده است. (توضیحات بیشتر در همین بروشور)

امکان به کارگیری سرمایه های اندک

قیمت خرید هر یک واحدهای صندوق ها به نسبت پایین است و به همین دلیل فرصتی برای وارد کردن سرمایه های اندک به بازارهای بزرگی نظیر بورس اوراق بهادار محسوب می شود.

تضمین ها و نحوه نظارت بر عملکرد صندوق

ابطال و نقد کردن واحدهای صندوق توسط شرکت کارگزاری مفید تضمین شده و مطالبات سرمایه گذار حداکثر تا سه روز کاری به حساب بانکی وی واریز می گردد. علاوه بر این، سازمان بورس و اوراق بهادار قوانین و محدودیت هایی را در مورد نحوه اختصاص دارایی های صندوق وضع کرده و به صورت روزانه بر نحوه رعایت آن ها نظارت دارد.

سرمایه گذاری در صندوق

سرمایه گذاری در صندوق از طریق خرید واحدهای صندوق و به قیمت صدور انجام می‌پذیرد. برای این منظور کافیست با داشتن مدارک هویتی به یکی از شعب شرکت کارگزاری مفید مراجعه و فرم درخواست خرید را تکمیل نمایید. سپس وجه مربوط به خرید را به حساب صندوق واریز کرده و اعلامیه صدور گواهی سرمایه گذاری را از نماینده مدیر صندوق دریافت نماید.

برای خرید غیر حضوری لطفا به صفحه درخواست صدور واحدهای صندوق مراجعه کرده و با وارد کردن آدرس پست الکترونیکی خود مراحل ثبت نام غیر حضوری را از طریق ایمیل دنبال کنید.

همچنین برای خرید حضوری می توانید به همراه اصل شناسنامه و کارت ملی خود و اصل فیش واریزی مبلغ سرمایه گذاری به حساب صندوق به یکی از شعب کارگزاری مفید مراجعه فرمایید.

نام صندوق شماره حساب شماره شبا نام بانک نوع حساب شعبه کد شعبه
پیشتاز ۳۶۳۵۳۶۳۵۰۰ ۰۸۰۱۲۰۰۲۰۰۰۰۰۰۳۶۳۵۳۶۳۵۰۰ IR ملت سپرده کوتاه مدت باجه کارگزاری مفید 6359405
ممتاز ۴۹۰۰۰۰۰۰۷۹ ۴۳۰۱۲۰۰۲۰۰۰۰۰۰۴۹۰۰۰۰۰۰۷۹ IR ملت سپرده کوتاه مدت هفت تیر 63594
پیشرو ۳۳۰۰۰۹۰۰۰۰ ۶۱۰۱۲۰۰۲۰۰۰۰۰۰۳۳۰۰۰۹۰۰۰۰ IR ملت سپرده کوتاه مدت هفت تیر 63594
امید توسعه ۴۴۹۱۶۱۹۴۶۱ ۹۴۰۱۲۰۰۲۰۰۰۰۰۰۴۴۹۱۶۱۹۴۶۱ IR ملت سپرده کوتاه مدت باجه کارگزاری مفید 6359405

در صورت واریز وجه از طریق اینترنت (خدمات بانکداری الکترونیک) پرینت رسید پرداخت، قابل قبول است.

نقد کردن و خروج سرمایه از صندوق (ابطال کردن واحدهای سرمایه گذاری شده)

خروج سرمایه از صندوق از طریق ابطال واحدهای خریداری شده و در واقع نقد کردن واحد ها به قیمت ابطال صورت می گیرد. در این مورد کافیست به همراه گواهی صدور و مدارک هویتی به شعب کارگزاری مراجعه و پس از ارائه درخواست ابطال، اعلامیه ابطال واحد های سرمایه گذاری را دریافت نمایید.

وجه مربوط به ابطال واحدها حداکثر ظرف سه روز کاری به حساب بانکی سرمایه گذار واریز می گردد. ابطال واحدهای صندوق شامل هزینه هایی می شود که در پایان همین صفحه توضیح داده شده است.

نحوه کسب سود سرمایه گذاری در صندوق

خرید واحدهای صندوق به معنی سهیم شدن در دارایی های صندوق است. ارزش این دارایی ها نیز با توجه به شرایط بازار دائما تغییر می کند. برای مثال، بخشی از دارایی های صندوق احتمالا به سهام شرکت ها اختصاص یافته است. قیمت این سهام روزانه نوسان کرده و بالا و پایین می رود. علاوه بر این، سود سهام تقسیم شده توسط شرکت ها به منابع صندوق اضافه شده و ارزش دارایی‌های صندوق و به طبع آن ارزش واحدهای خریداری شده را افزایش می‌دهد.

به این ترتیب دارایی‌های هر صندوق در هر زمان ارزشی مشخصی دارد. اگر ارزش صندوق را بر تعداد واحدهای آن تقسیم کنیم عددی به دست می‌آید که اصطلاحاً به آن خالص ارزش دارایی‌ها یا NAV گفته می شود. ارزش خالص دارایی های هر صندوق در پایان هر روز محاسبه و از طریق سایت اختصاصی صندوق اعلام می گردد.

قیمت صدرو و ابطال واحدها نیز بر اساس NAV تعیین شده و همسو با تغییرات آن نوسان می کند. در نهایت سود و یا زیان سرمایه گذاری از محل تغییر ارزش واحدهای صندوق مشخص می‌شود.

یک مثال واقعی در مورد صندوق‌های پیشتاز، ممتاز و پیشرو

سرمایه گذاری را تصور کنید که در اول اردیبهشت 1392 تصمیم گرفته بخشی از دارایی خود را در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کند. به جای ورود مستقیم به بازار و بررسی تک تک شرکتها، این شخص تعدادی از واحدهای یکی از صندوق‌های پیشتاز، ممتاز و پیشرو را به قیمت 205 هزار تومان خریداری می کند.

بعد از سه ماه، یعنی تا پایان تیرماه، قیمت سهام عمدتاً بالا رفته و ارزش دارایی‌های صندوق و در واقع ارزش واحدهای خریداری شده افزایش می یابد. در این زمان ارزش ابطال واحدها به 218 هزار تومان رسیده است. یعنی این شخص می تواند واحدهای خریداری شده را به همین قیمت فروخته و از صندوق خارج شود. به این ترتیب بازده این سرمایه گذاری برای سه ماه حدود 6.3 درصد است.

قیمت صدور در اول اردیبهشت 205,000
قیمت ابطال در پایان تیر ماه 218,000
تفاوت قیمت صدور و ابطال 13,000
بازده سرمایه گذاری برای سه ماه 6.3 %
بازده یکساله مرکب (محاسباتی بر اساس بازده سه ماه) 28.3 %

هزینه های صندوق

مدیریت منابع صندوق و نظارت بر عملکرد آن هزینه ها و کارمزدهایی دارد که این هزینه ها از محل دارایی های صندوق پرداخت شده و در نتیجه در قیمت واحد های صندوق منعکس می شود.

برای حفظ حقوق اشخاصی که حضور بلند مدت تری در صندوق ها دارند ابطال واحدهای صندوق شامل یک هزینه متغیر خواهد بود که بر اساس فاصله زمانی میان زمان صدور و زمان ابطال واحدها محاسبه می گردد و برای چهار صندوق سرمیه گذاری مشترک کارگزاری مفید در زیر آورده شده است.

نام صندوق فاصله زمانی میان صدور و ابطال کارمزد هر درخواست صدور و ابطال کمتر از 7 روز بین 7 تا 15 روز بین 15 تا 30 روز بین 30 تا 60 روز بین 60 تا 90 روز بیش از 90 روز
پیشتاز 20.000 ریال 5% 4% 3% 2% 1% بدون هزینه
ممتاز 20.000 ریال 1% 1% 1% بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه
پیشرو 20.000 ریال بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه
امید توسعه 50.000 ریال بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه بدون هزینه

ETF چیست؟

صندوق قابل معامله یا ETF، ابزاری برای سرمایه گذاری به حساب می آید که دربرگیرنده سبدی از سهام می باشد. این نوع صندوق ها تنها از طریق کارگزاران به سرمایه گذاران ارائه می گردد و همانند سهام عادی در بورس یا فرابورس قابل معامله هستند.

سرمایه گذاری در این صندوقها گرچه مانند صندوق های عادی است ولی مانند یک سهم در بازار سرمایه معامله و قیمت آن در نتیجه ی عرضه و تقاضا مشخص می شود. به عبارت دیگر تفاوت اصلی ساختار ETFها با صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود، ایجاد نقدشوندگی با بهره‌گیری از پتانسیل بازار سهام است. درETFها رکن ضامن نقدشوندگی حذف شده‌ و رکن جدیدی به عنوان بازارگردان، زمینۀ نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری ETF را در بازار (بورس یا فرابورس) فراهم می‌نماید.

اين صندوق‌ها با مزایایی همچون وجود مديريت تخصصي، دسترسي آسان، نقدشوندگي بالا و معاملات پرسرعت از ابزارهای نوین بازار سرمایه محسوب می‌ شوند. شفافیت بالا نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک و انتشار خالص ارزش روز دارایی های صندوق به صورت لحظه ای از دیگر مزایای این صندوقهاست.

مزایای ETF

 • سهولت خرید و فروش: ETFها قابل خرید و فروش در سامانه های معاملاتی مانند آنلاین هستند در حالی که صدور و ابطال واحدهای صندوق های عادی مستلزم مراجعه حضوری به مدیر صندوق است.
 • شفافیت:محاسبه NAV در صندوق های قابل معامله حداکثر هر دو دقیقه یکبار انجام می شود در حالی که این محاسبه در صندوق های عادی تنها یک بار در روز می باشد.
 • معافیت مالیاتی: خرید و فروش واحد های ETF معاف از مالیات بوده بنابراین هزینه کارمزد معاملات نسبت به سرمایه گذاری در سهام پایین تر است.
 • قابلیت معاملات در طول روز: در ETFها سرمایه گذاران می توانند بدون هیچ جریمه ای واحد های خریداری شده را در همان روز به فروش برسانند.
 • دریافت وجه بازخرید: در صندوق های قابل معامله، بر اساس نوع صندوق، حداکثر تا سه روز کاری تصفیه انجام می گیرد در حالی که در صندوق های عادی مدیر صندوق تا 7 روز فرصت دارد تا وجه حاصل از ابطال واحد ها را به حساب سرمایه گذار واریز کند.
 • مناسب برای سرمایه گذاران فعال و غیر فعال: با توجه به ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری قیمت ها و نقد شوندگی بالای صندوق های قابل معامله، ETFها برای سرمایه گذاران با دید کوتاه مدت مناسب هستند. همچنین برای سرمایه گذاران با دید بلند مدت که تمایل به سرمایه گذاری در پرتفویی از سهام دارند نیز صندوق های قابل معامله توصیه می شود.

انواع ETF

صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF به سه دسته سرمایه گذاری در سهام، سرمایه گذاری مختلط و سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت تقسیم بندی می شوند. تفاوت این سه نوع صندوق علاوه بر استراتژی معاملاتی آنها که از نام آنها مشخص است در کارمزد خرید و فروش آنها است.

جدول مقایسه ای کارمزد ETF در زیر آمده است:

کارمزد خرید و فروش (تقریبی)
ETF سرمایه گذاری در سهام 1%
ETF سرمایه گذاری مختلط 0.5%
ETF سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت 0.2%

صندوق اطلس، ETF کارگزاری مفید

صندوق سرمایه¬گذاری توسعه اندوخته آینده با نماد اطلس از نوع صندوق سرمایه¬گذاری در سهام و قابل معامله در فرابورس می ‌باشد که موسس و مدیر آن کارگزاری مفید است.

ارکان صندوق اطلس:

موسس کارگزاری مفید
بازارگردان شرکت تامین سرمایه سپهر
متولی موسسه حسابرسی متین خردمند
حسابرس موسسه حسابرسی بیات رایان

سرمایه گذاری در صندوق اطلس

کاربران سامانه های معاملاتی آنلاین می توانند به سادگی از طریق این سامانه ها نسبت به خرید و فروش نماد "اطلس" اقدام کنند. همچنین سرمایه گذاران می توانند با مراجعه حضوری به کلیه شعب کارگزاری مفید یا کارگزاری های فرابورس نسبت به خرید و فروش نماد این صندوق اقدام نمایند.

قیمت واحد های صندوق

ارزش خالص دارایی ها (NAV)، قیمت صدور، ابطال و خالص ارزش آماری هر واحد سرمایه گذاری هر دو دقیقه یکبار در ساعات معاملاتی و همچنین در پایان آن روز در سایت صندوق اطلس (atlasETF.com)، اعلام خواهد شد. با این وجود قیمت هر واحد ETF در نتیجه عرضه و تقاضا و مانند سایر سهم های موجود در بازار مشخص می شود.