صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چه مزیت‌هایی دارند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چه مزیت‌هایی دارند؟
مقاله مبتدی
3015

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادهای مالی‌ هستند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و اشخاص به نسبت سرمایه‌گذاری خود، در سود یا زیان صندوق شریک‌اند. این صندوق‌ها وجوه مردم را جمع‌آوری کرده و در اوراق بهادار متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند. به‌این‌ترتیب سرمایه‌گذاران در این صندوق‌ها می‌توانند از مزایای سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ بهره‌مند شوند. در ادامه با گزیده‌ای از ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک آشنا می‌شوید.

مديريت حرفه‌ای

اولين مزيت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترك مديريت حرفه‌ای پول شما است. سرمایه‌گذاران به اين دليل در صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند كه وقت و تخصص لازم براي سرمایه‌گذاری به‌صورت انفرادی را ندارند. صندوق سرمایه‌گذاری مشترك راهی کم‌هزینه و کم‌ریسک برای سرمایه‌گذاران كوچك است كه مجموعه‌ای از متخصصان حرفهای را برای سرمایه‌گذاری خود استخدام میكنند.

متنوع‌سازی

با سرمایه‌گذاری در صندوق بجای خريد سهام به‌صورت انفرادی در بازار، ريسك سرمایه‌گذاری شما کاهش مییابد. فلسفه متنوع‌سازی اين است كه سرمایه‌گذاری در مجموعهای از اوراق بهادار باعث می‌شود كه زیان‌های ناشی از سرمایه‌گذاری در چند اوراق بهادار با سودهای حاصل از سرمایه‌گذاری در ساير اوراق بهادار حداقل شود. به‌عبارت‌دیگر هرچه تعداد سهام و اوراق قرضه شما زيادتر باشد، احتمال آسیب‌پذیری هرکدام از آن‌ها به سرمایه‌گذاری شما کمتر می‌شود. صندوق‌های بزرگ شامل ده‌ها سهم از صنایع مختلف هستند و امكان ايجاد چنين تنوعی هرگز برای يك سرمایه‌گذار كوچك ميسر نیست.

صرفه‌جویی در مقياس

اولين مزيت صندوق سرمایه‌گذاری مشترك مديريت حرفه‌ای پول شما است

احتمالا می‌دانید که اگر سرمایه‌ اندکی داشته باشید، ابدا صرفه اقتصادی ندارد گروهی از افراد متخصص و حرفه‌ای بازار سرمایه را به‌خدمت بگیرید تا سرمایه‌ اندک شما را مدیریت کرده و به بازدهی مناسبی برسانند، اما هنگامی‌که سرمایه‌ خود را در یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری می‌کنید، می‌توانید از مزایای مدیریت حرفه‌ای با هزینه‌ای بسیار ناچیز بهره‌مند شوید. این صندوق‌ها به‌دلیل اینکه حجم گسترده‌ای از منابع مالی را در کنار هم قرار داده و تجمیع می‌کنند، می‌توانند سرانه هزینه‌های تأمین نیروی متخصص و نرم‌افزارهای تخصصی را کاهش داده و با صرفه‌جویی هزینه‌ها در مقیاس، بازدهی سرمایه‌گذاری را افزایش دهند.

نقدشوندگی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک این ویژگی‌ را دارند که در شرایط نامناسب بازار به شما امکان دهند كه در سریع‌ترین زمان ممكن پول خود را نقد كنيد و برای فروش واحدهای سرمایهگذاری خود با هيچ مشكلی مواجه نشويد. این درحالی است که در صورت خرید سهام به روش مستقیم در مواقعی که بازار با افت مواجه میشود تا خریداری برای سهم شما وجود نداشته باشد امکان فروش نبوده و دارایی شما در صف فروشهای متوالی هر روز کاسته شده و شما راهکاری برای برون رفت از این زیان ندارید. علاوه بر این ریسک توقف معاملات سهم برای مدتهای طولانی نیز بر سرمایهگذاری شما تاثیرگذار نبوده و به راحتی و در هر زمان که تمایل داشته باشید با کمترین هزینه امکان خارج نمودن سرمایه از بازار و نقد کردن آن برای شما فراهم است.

آسانی و سهولت

مبلغ بسيار كمی هم می‌توان در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری كرد، همچنین خریدوفروش واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به‌آسانی و در سریعترین زمان ممکن صورت می‌گیرد؛ حتی بعضاً بانک‌ها هم با تنوع و گستردگی كه دارند امكان خریدوفروش واحدهای صندوق را در اختيار مشتريان خود قرار می‌دهند. بسياری از شرکت‌ها هم سيستم خريد خودکار واحدهای صندوق سرمایهگذاری را راهاندازی کردهاند، بدین‌صورت كه مثلاً هرماه مبلغ یک میلیون تومان به‌صورت خودکار در صندوقی خاص سرمایه‌گذاری می‌شود. این درحالی است که برای شروع سرمایهگذاری بصورت مستقیم و خرید و فروش سهام میبایست فرآیند دریافت کد و دسترسی آنلاین را که بعضا چند روز به طول میانجامد سپری کنید. علاوه بر این، حتی پس از دریافت کد مربوطه مدت زمانی که برای شناسایی و خرید سهم سودآور و آینده دار میبایست صرف شود نیازمند شناخت بازار و تحلیل دادههای متعدد مالی است که بعضا چند ماه به طول خواهد انجامید. در نهایت و در بهترین حالت در صورت شناسایی چنین سهامی می باید در انتظار بهترین زمان خرید باشید تا بتوانید سهم مورد نظر را در بهترین قیمت ممکن خریداری کنید زیرا ارزش سهام نه تنها روزانه و هفتگی بلکه در طی یک روز معاملاتی به دفعات تغییر میکنند که ضرورت رصد دائمی بازار را موجب خواهد شد که شما را از فعالیتهای روزمره دیگر بازخواهد داشت.

چرا صندوق گزینه‌ مطمئنی است؟

صلاحیت حرفه‌ای مدیر و فعالیت صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس بوده و با مجوز، تایید و نظارت مستمر سازمان بورس انجام می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای رکنی به نام متولی هستند. متولی به‌صورت مستمر بر نحوه اجرای اساس نامه صندوق‌ها نظارت دارند. متولی بر کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های روزانه صندوق نظارت دارد.

حسابرسی‌های ۶ ‌ماهه و یک‌ساله توسط حسابرسان معتمد سازمان بورس انجام می‌گیرد.