تأسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری فلزات اساسی بازار سرمایه با نماد «استیل»

تأسیس نخستین صندوق سرمایه‌گذاری فلزات اساسی بازار سرمایه با نماد «استیل»

۱۴ تیر ۱۴۰۲

روز شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ پذیره‌نویسی نخستین صندوق فلزات اساسی در بازار سرمایه با نماد «استیل» آغاز می‌شود. این صندوق را سبدگردان مفید تاسیس کرده است و از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF به شمار می‌رود.

صنعت فلزات اساسی با دارا بودن ۱۶.۲ درصد از ارزش کل بازار، دومین صنعت بزرگ بازار سرمایه است و شرکت‌های حاضر در این صنعت عمدتاً دارای سهام بنیادی و ارزنده‌ای هستند. این صنعت شامل ۲۶ نماد بورسی و ۲۳ نماد فرابورسی است.

صندوق استیل مفید طبق قانون، حداقل ۷۰ درصد از دارایی تحت مدیریت آن به سهام و حق تقدم سهام موجود در صنعت فلزات اساسی و حداکثر ۳۰ درصد به سایر صنایع و مابقی به بخش‌های دیگری همچون طلا، اوراق بهادار، اوراق قرضه و… اختصاص دارد.

سبدگردان مفید که سال‌هاست در راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF و صدور و ابطالی پیش‌قدم بوده، اکنون اولین صندوق سرمایه‌گذاری بخشی خود را تاسیس کرده است. صندوق‌های بخشی یا Sector Funds نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که بر سهام متعلق به یک صنعت خاص تمرکز دارند. این صندوق‌ها معمولاً در دسته صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF قرار می‌گیرند.

با پذیره‌نویسی صندوق بخشی «استیل»، فعالان بازار سرمایه در کنار سرمایه‌گذاری در صندوق‌های متنوع مفید، در زمینه فلزات اساسی نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این امکان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که پیش از آغاز پذیره‌نویسی صندوق «استیل» در روز شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲، درخواست خرید خود را به‌صورت آفلاین در سامانه ایزی تریدر اربیس  ثبت کنند.